miercuri, 16 decembrie 2009
moftangii
"autoritatile au fost luate prin surprindere" este un cliseu foarte des intalnit, atat in presa cat si in randul populatiei. personal sunt de acord cu el doar partial, ca cetatean. ca sofer, la volanul masinii, in trafic, identific noi luari prin surprindere: soferii cu gura mare. acestia dau interviuri la televiziuni acuzand in stanga si-n dreapta autoritatile pentru ineficienta. eu am o singura intrebare pe care vreau sa le-o pun (ca intre soferi): daca aveati, domnilor soferi, anvelope de iarna mai ramaneati blocati in zapada? nu cumva luarea prin surprindere este impartita in mod egal intre autoritati, iarna (anotimpul ala in care ninge) si "adevaratii soferi" cu gume de vara? cum, cand este anuntat cod galben, voi aia cu roti de iarna in garaj circulati cu anvelope de vara? sunteti luati prin surprindere de iarna, blocati traficul si noaptea vulcanizarile si mai sustineti ca autoritatile sunt luate prin surprindere. dar speriatii de zapada din trafic, aia care circula cu 20 km/h pe banda a doua (prima banda fiind libera) nu au nicio vina? politistii care trec examenul auto toti berbecii pentru un pumn de bani sau chiar din sictir de munca si-i arunca in traficul foarte aglomerat din orase, nu au nicio vina? va mai aduceti aminte cum se circula inainte de '89 cand nu se deszapezeau soselele? erau sleauri de gheata formate in zapada batatorita, erau bancuri de zapada formate de viscol prin care trebuia sa treci cu avant, era polei si nici urma de autoritati. si se circula. daca se vroia sau daca era nevoie. fara cauciucuri de iarna. doar cu lanturi. fara sa ne plangem (nu aveai cui si nici nu era voie). acum soferii au devenit moftangii. vor strazile curatate pana la asfalt in orice situatie.
miercuri, 2 decembrie 2009
de la mama natura facerea noastra
daca eram unul dintre ei, ieseam in public si-mi adresam numai cuvinte de lauda, dupa cum urmeaza. oameni buni, suntem alesi sa ne invartim in jurul cozii, sa ne dam mari cand de fapt suntem mici. suntem demagogi, cei mai mari. ne castigam respectul fata de cei mici prin puterea ierarhica si nu prin capacitatile intelectuale. copiem idei sclipitoare si ordonam punerea in practica fara sa explicam rationamente, pentru ca oricum habar nu avem despre ce e vorba. suntem efervescenti in raza vizuala a "hranitorului". invatam din mers lucruri pe care noi oricum le stiam la "momentul t zero". citim reviste, carti de bucate si baliverne pentru ca suntem plini de "stiinta". preferam sa fim impinsi de la spate de "tatuc" pentru ca astfel, indeplinindu-i sugestiile, sa putem demonstra ca am rezolvat cu succes, individual, incercarile la care am fost supusi. suntem de acord cu munca in echipa dar numai daca iesim doar noi in
evidenta.
ne asumam raspunderea pentru greselile noastre. daca ne-ajunge falimentul suntem stapani pe situatie si fugim. astfel nu falimentam si planul personal. suntem sarguinciosi si constiinciosi: venim devreme, oftam si plecam tarziu. in fiecare zi, eventual si sambata. ca cam atat putem. in rest, suntem plini de calitati. suntem "inalti". suntem pe sistem ro.
asa suntem catalogati si descrisi, cei mai multi dintre noi, de tot vestul. si nu vrem sa ne schimbam. ar insemna sa-i dezamagim pe fraieri. si astia care vin, pleaca, care pleaca nu mai vin. un ciclu civic. oricum noi stam linistiti. suntem pe ciclu, suntem in ciclu, suntem aici.
asteptam cu mana intinsa urmatoarea mana intinsa, urmatorul triumf.
va urez "sa ne fie rusine!"
fara ad
vineri, 13 noiembrie 2009
stampilacii
am descoperit un ultim dezgust personal. o categorie de oameni de care depindem, pe care suntem obligati s-o folosim, fara de care nu ne putem rezolva problemele: oamenii cu stampila.
pana azi, cand in sfarsit i-am identificat, erau inclusi in marea categorie a birocratiei din Romania. erau la gramada. acum sunt singuri, de capul lor, impotriva mea. oamenii cu stampila sunt notarii (dai cat cer sau nu-ti stampileaza actul si nu poti face tranzactia, legalizarea, etc.), arhitectii (dai cat cer sau nu-ti aproba proiectul, nu poti depune actele, etc), stampilacii din primarii (dai cat cer sau nu-ti dau ce le ceri si nu poti sa-ti obtii autorizatiile) si inca multi altii de care inca nu m-am lovit si sper sa nu fie cazul sa depind de ei.
e dezgustator monopolul asta care, practic nu-ti da alternativa, nu poti alege dintre ofertele din piata, pentru ca toti sunt la fel. nu ai unde sa te duci, e un cerc vicios, e un santaj. ai daca dai si daca n-ai ce sa dai faci rost, ca altfel ... n-ai.
marți, 27 octombrie 2009
da-le bot la vot!
joi, 22 octombrie 2009
normalitatea mea
e o diferenta intre cei ce nu pot trai fara asa ceva si cei ce le au doar pentru ca situatia materiala le permite. si daca eu nu am toate aceste "bucurii" sau daca nu le consider a fi prioritati ce, nu mai traiesc sau sunt sub limita demnitatii? poate ca asa o fi, poate ca sunt mediocru dar macar sunt in afara meschinului si a snobismului. e starea mea de normalitate. prefer sa am alte "bucurii" la pensie, stand cu nepotii pe genunchi si reflectand asupra vitetii-mi aproape trecute, indiferent de marimea contului din tinerete. sa nu credeti ca nu-mi doresc milioanele de euro de la loto! le doresc, insa nu cu orice pret, nu ca scop in viata. viata se reduce la ceva mult mai intens si fara valoare financiara. vreau sa zambesc aducandu-mi aminte de iubirea copiilor, de promisiunile facute si indeplinite, de zambetele prietenilor, de realizarile oneste si de telurile propuse realist si indeplinite.
credeti ca vor mai conta atunci, in comparatie cu acestea, situatiile materiale si ifosele tineretii?
miercuri, 30 septembrie 2009
de dor, jale si amor
in misterul sentimentelor nespuse nicicand
incep sa te simt aproape de sufletul meu,
in inima simt doar sangele tau frematand
si-n gand te-ntalnesc langa mine mereu.
o viata-am avut o sete nestinsa de tine,
de iubiri patimase pe un pat de petale cu roua,
contopiti amandoi intr-un vis cu insemne divine.
o viata nebuna-am avut ... acum ai tu doua ...
marți, 29 septembrie 2009
consumisti de constient
ce fel de specie suntem noi, oamenii? nu putem spune ca suntem constienti, in adevaratul sens al cuvantului, de pericole pentru ca nu le putem materializa in cosul nostru zilnic.
suntem indoctrinati de mici ca omul se naste, traieste si moare, mai tarziu afli ca exista Rai si Iad, viata dupa moarte si alte altele, toate convergand spre acelasi numitor comun: capatul de linie. toti oamenii stiu ca pot muri oricand insa nu putem concretiza asta.
majoritatea ne traim viata ca si cand am fi nemuritori. toti avem perioade de lene, lipsa de chef sau indispozitii.
inca de mici ne dorim sa fim mari, sa terminam mai repede scoala si sa devenim independenti. asta inseamna ani catalogati ca neimportanti, parte a vietii de care vrem sa scapam. cand deja incepem sa constientizam greseala suntem nevoiti sa facem jaloane printre piedicile vietii in detrimentul dorintelor, pentru ca intr-un final sa ne rememoram parcursul, sa tragem linie si sa ne dam seama ca de fapt ne-am fi dorit mai mult.
vreau sa nu traiesc degeaba, vreau sa bifez cat mai mult din lista de cumparaturi pentru viata asta, indiferent daca am sau nu parte de constrangeri, piedici si/sau insuccese. vreau sa gresesc si sa invat, vreau sa iubesc, sa cert si sa fiu certat, vreau sa alerg cu copiii, femeia si cainii desculti pe dealuri la tara, sa simtim mirosul de fan proaspat cosit, vreau sa pot sa-mi doresc sa nu dau timpul inapoi.
luni, 21 septembrie 2009
in God we trust
nu cred in indiguirea credintei prin uzante popesti, obiceiuri babesti sau ritualuri clinice. pentru mine credinta este exprimata oriunde asa cum Dumnezeu este pretutindeni. cine crede ca daca nu te duci la biserica in fiecare duminica, daca nu spui rugaciuni in fiecare dimineata, seara, la inceput de masa sau la sfarsitul ei, daca poftesti la mancare, munca sau la femeia altuia sau daca ti se par amuzante toate descantecele preotului, dupa parerea mea este ori indoctrinat ori nu gandeste.
cred in Dumnezeu in felul meu, in dreptul meu si mai ales in sufletul meu.
in interiorul fiecaruia exista cate o camaruta din casa Domnului unde ne retragem pentru rugaciuni si confesiuni indiferent de ora sau zi.
